Ministry for the Propagation of Virtue and the Prevention of Vice əməkdaşları tərəfindən 500-dən çox musiqi aləti müsadirə edilərək yandırılıb.
Məlumata görə, alətlər son bir il ərzində Parwan Province sakinlərindən toplanıb. Rəsmilər bu alətləri “mənəvi pozğunluq vasitələri” kimi qiymətləndiriblər.
Bu barədə Pajhwok Afghan News agentliyi məlumat yayıb. Bildirilir ki, Parwan əyalətində Fəzilətin Təşviqi, Qüsurun Qarşısının Alınması və Şikayətlərin Dinlənilməsi İdarəsi tərəfindən 500-dən artıq musiqi aləti və əlaqəli avadanlıq məhv edilib.
Qurumun rəhbəri Mövləvi Məqbul Əhməd Vəqas agentliyə açıqlamasında bildirib ki, sözügedən alətlər əsasən toy və digər mərasimlərdə rəqs və əyləncə məqsədilə istifadə olunurdu. Onun sözlərinə görə, müsadirə prosesi həm əyalət mərkəzində, həm də rayonlarda həyata keçirilib.
Alətlərin yandırılması Gulghandi ərazisində yerli hökumət, kəşfiyyat və digər rəsmi qurum nümayəndələrinin iştirakı ilə baş tutub.
Rəsmi açıqlamada qeyd olunub ki, bu addım şəriət qanunlarına zidd hesab edilən fəaliyyətlərin qarşısının alınması məqsədi daşıyır. Rəsmilər vətəndaşları bu cür əşyalardan istifadə etməməyə çağırıblar.