17 fevral 2026-cı il tarixində Bakı şəhərində, Holiday Inn Baku Hotel-də “Bərpa Olunan Enerji Mənbələri və Dayanıqlı Ətraf Mühit üzrə Təhsil Proqramının Formalaşdırılması” mövzusunda Layihənin Açılış Tədbiri və Texniki Dəyirmi Masa uğurla keçirildi.
Tədbir Abu Dhabi Future Energy Company PJSC “Masdar” tərəfindən Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (EBRD) Azərbaycan-EBRD Əməkdaşlıq Fondu vasitəsilə maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən Texniki Əməkdaşlıq (TC) layihəsinin rəsmi başlanğıcını qeyd etdi.
Layihə Azərbaycanın yaşıl enerji keçidi çərçivəsində strateji əhəmiyyət kəsb edən prioritetlərə — bazar tələblərinə uyğun bacarıqların inkişafına, gənclərin məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsinə və enerji sektorunda gender inklüzivliyinin gücləndirilməsinə yönəlib. Təşəbbüs bərpa olunan enerji və dayanıqlı ətraf mühit sahəsində milli akkreditasiyaya malik təlim proqramının hazırlanmasını, bu proqramın əmək bazarının ehtiyacları və Ədalətli Keçid (Just Transition) prinsipləri ilə uyğunlaşdırılmasını hədəfləyir.
Tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının, özəl sektorun, təhsil müəssisələrinin və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının nümayəndələri daxil olmaqla müxtəlif maraqlı tərəflər iştirak etdilər. Müzakirələr enerji sektorunda mövcud bacarıq boşluqları, işçi qüvvəsi ilə bağlı çağırışlar, inklüzivlik məsələləri və institusional əməkdaşlığın gücləndirilməsi imkanları ətrafında aparıldı.
Texniki dəyirmi masa çərçivəsində aparılan fikir mübadiləsi əsas problemlərin təsdiqlənməsinə, prioritet istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsinə və gənclərin, xüsusilə qadınların yaşıl iqtisadiyyat sahələrinə cəlb olunmasına dair yanaşmaların formalaşdırılmasına töhfə verdi.
Tədbir Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olunmasında insan kapitalının və sektorlararası əməkdaşlığın mühüm rolunu bir daha vurğuladı.